Vyberte si jazyk:
English Slovensky

 

Detské sladkosti


Detské sladkosti

Koniec predaja sladkostí bublinkových nápojov pre žiakov bude možno čoskoro realitou. Zo školských bufetov automatov tak budú musieť nadobro zmiznúť čokolády, keksíky či cukríky, ale aj sladké pekárenské výrobky. Rovnako sa zákaz týka jedál rýchleho občerstvenia. Novelu zákona budú poslanci schvaľovať už o pár dní. Čo si o nekompromisnom návrhu myslia lekári odborníci?

Kazia zuby, ale pomáhajú zvládať stres

Novela zákona, ktorú už schválil zdravotnícky výbor, nehovorí len o sladených nápojoch, zmrzlinách či fastfoodovom jedle, ale aj o zákaze predaja energetických nápojov. Najväčšiu polemiku medzi odborníkmi však rozprúdili práve cukrovinky a sladké pekárenské výrobky. -Nemyslím si, že by bolo správne paušálne zakázať predaj sladkostí na školách," tvrdí Denisa Maderová, psychologička z klikklinik.sk. Tvrdí, že primeraný príjem cukru je nevyhnutný na správnu funkciu centrálnej nervovej sústavy a vývin mozgu v detskom veku. -Deti spotrebujú počas celého dňa veľa energie jednak pohybovou aktivitou, no aj mentálnou aktivitou, ktorú využívajú pri učení. Pre deti v prípade fyzickej či psychickej záťaže, napríklad keď sú v škole v strese, pod tlakom a potrebujú sa upokojiť, sladkosti predstavujú rýchlu dávku energie," dodáva. Ak by už podľa nej malo prísť k zákazu, mali by sa nájsť zdravšie alternatívy, ktoré by boli v školských bufetoch prístupné.

Malinovky sú kyselina S návrhom novely zákona súhlasí Neda Markovská z komory zubných lekárov. -Nejde len o to, že tieto typy potravín spôsobujú zubný kaz, ale deti sú také obézne, že sa na ne nedá dívať," tvrdí. -Dnes sa už ani chlapi nemajú za kým na ulici obzrieť. Začína sa to tým, že človek má pokazené zuby, ale zakrátko sa stane prípadom pre diabetológa, kardiológa, pediatra," dodáva s tým, že namiesto sladkosti by mali deti dostať na desiatu ovocný jogurt, alebo zeleninu. Sladené nápoje sú podľa nej v podstate kyselina, ktorú si lejeme na zuby.

Podľa Kataríny Skybovej, odborníčky na výživu z Inštitútu kompliment, sladkosti, ktoré sa bežne predávajú aj v školských bufetoch, sú chudobné na vitamíny, minerálne látky, vlákninu. -Na zachovanie zdravia a správneho vývoja dieťaťa nie je potrebné, aby dieťa konzumovalo sladkosti. Naopak, pravidelný príjem cukru môže byť príčinou zdravotných problémov," vysvetľuje.

Rozhodnú poslanci Podpredsedníčka Národnej rady Renáta Zmajkovičová sa v novele zákona opiera o zvýšený výskyt ochorení, najmä cukrovky. -Pokiaľ budú v školách automaty a bufety s prevahou sladených nápojov a sladkostí, deti to bude lákať. Teda dospelí takouto formou podporujú škodlivé stravovacie návyky detí," vyjadrila sa. Podľa štatistík na Slovensku ročne pribudne 22-tisíc pacientov s cukrovkou obezitou trpí takmer 26 percent Slovákov. Podľa Štatistického úradu je od roku 1999 do roku 2010 evidovaný nárast spotreby sladených a prisládzaných nápojov vo výške 170 percent a spotreba cukru vzrástla o 23 percent. Ak poslanci v októbri návrh schvália, sladkosti, energetické nápoje a fastfoodové jedlo by mali zo školských bufetov zmiznúť od januára. Predajcovia však majú už teraz hlavu v smútku, najviac sa podľa nich predávajú práve malinovky, keksíky a hotdogy.

Odborníci o predaji cukroviniek žiakom

Prečo sladkosti zakázať:

Pravidelný príjem sladkostí a sladených nápojov môže spôsobiť cukrovku. Pri veľkej konzumácii sladkostí a bublinkových nápojov hrozí detská obezita. Hrozí aj podvýživa z dôvodu nedostatočného príjmu výživových látok. Veľa cukru spôsobuje hyperaktivitu. Sladkosti spôsobujú zubný kaz.

Primeraný príjem cukru je dôležitý na vývin mozgu. Deti spotrebujú veľa energie pri pohybe, ale aj učení, potrebujú ho doplniť. Cukor pomáha deťom upokojiť sa, napríklad keď sú v škole v strese.

 

Partner projektu:
SWAN, a.s.




Copyright 2003 - 2016 Zdravie.sk s.r.o. Všetky práva vyhradené. Zdravie.sk je členom IAB Slovakia.
Všetky ceny sú uvedené vrátane DPH.
Platforma Klik Klinik je registrovaná na Úrade na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky pod číslom 201401115.