Vyberte si jazyk:
English Slovensky

 

Dobrého lekára nájdete nielen v ambulancii, ale aj na internete


Dobrého lekára nájdete nielen v ambulancii, ale aj na internete

Na Slovensku už niekoľko mesiacov fungujú dva projekty internetových kliník, ktoré ponúkajú pacientom možnosť poradiť sa s odborníkom o svojom zdravotnom stave cez internet. To všetko bez rizika, že by komunikácia bola verejná a s garanciou, že na otázku im bude odpovedať lekár odborník.

O priazeň pacientov bojujú dva projekty, ktoré si ale v konečnom dôsledku nekonkurujú. Prvá internetová klinika www.klik-klinik.sk ponúka ku dnešnému dňu na konzultácie 140 lekárov zo 67 špecializácií. Číslo lekárov, ktoré sú k dispozícii sa každý deň mení, pretože lekári sa stále do projektu prihlasujú a sami zapájajú. Pacienti môžu komunikovať s lekármi v slovenčine, angličtine, maďarčine a v iných jazykoch podľa jazykových schopností lekára. Ceny za konzultácie sa pohybujú v priemere od 5 do 50 eur. Sumu za konzultáciu si lekári určujú sami. Pacient má možnosť vybrať si z troch druhov konzultácií. Najlacnejšie je základná, nasleduje rozšírená a komplexná. Lekárom môžu poslať ako prílohu akékoľvek výsledky doterajších vyšetrení a pridať aj doplňujúce otázky.

Kam sa inak nedostanete. Zaujímavosťou určite je, že do projektu je zapojených niekoľko naozaj špičkových lekárov, profesorov, ku ktorým sa nie je možné bežne dostať. V prípade, ak nie ste z Bratislavy, tak šancu máte ešte nižšiu. Na www.klik-klinik.sk si stačí vybrať akého lekára špecialistu hľadáte, v prípade, ak si neviete poradiť pomôže vám grafická ikonka, kde si len veľmi jednoducho kliknete na oblasť, ktorá vás trápi. Podľa informácií Ing. Andreja Blanárika, zakladateľa kliniky, pacienti majú najväčší záujem o konzultácie s kardiológmi, všeobecnými lekármi, pediatrami, urológmi a aj plastickými chirurgami.

Záujem vzrastá. Prvé tri mesiace fungovania kliniky dokázali, že pacienti majú záujem získať druhý názor lekára. Na lekárov sa obracajú aj v prípade, ak nemajú čas čakať v čakárni, ale majú obavy, aby niečo nezanedbali. Radi sa v prípade plánovaných operácií a iných zákrokov a hľadajú iné možnosti riešenia svojho zdravotného problému. Mamičky konzultujú špecifické zdravotné problémy detí, muži sa radia o problémoch, o ktorých majú problém hovoriť.

Druhý projekt je startup Ivana Štefunka a Lukáša Alnera, Diagnose.me. Je to celosvetová online rádiologická služba, ktorá združuje približne 100 špičkových svetových rádiológov. Snímky MRI, CT alebo RTG zdiagnostikujú od 50 eur do približne 250 eur za menej ako 48 hodín. Pacienti z celého sveta môžu takto získať nezávislý lekársky posudok a verifikovať si ním stanovenú diagnózu svojho prvého lekára. Okrem angličtiny, ruštiny, španielčiny, je webstránka Diagnose.me odteraz k dispozícii pre slovenských pacientov aj po slovensky.

Čo je druhý lekársky názor. Je to odborný názor druhého lekára na tú istú diagnózu pacienta. Prispieva k väčšej istote a bezpečnosti pacienta, ale aj adekvátnosti zvolenej liečby či jej verifikácii. Na Slovensku nie je všeobecne v legislatíve upravené toto právo pacienta na odborný názor druhého lekára. Inak je to ale v Českej republike, kde inštitút "second opinion" zakotvili v zákone v roku 2012. Českí pacienti majú teda nárok, aby im bola z verejného zdravotného poistenia hradená konzultácia a prípadne aj doplňujúce vyšetrenia u iného lekára rovnakej špecializácie.

 

Partner projektu:
SWAN, a.s.
Copyright 2003 - 2016 Zdravie.sk s.r.o. Všetky práva vyhradené. Zdravie.sk je členom IAB Slovakia.
Všetky ceny sú uvedené vrátane DPH.
Platforma Klik Klinik je registrovaná na Úrade na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky pod číslom 201401115.