Vyberte si jazyk:
English Slovensky

 

Dušanovi ničí život zákerná choroba: Som šialene vyčerpaný a v noci mám kŕče


Dušanovi ničí život zákerná choroba: Som šialene vyčerpaný a v noci mám kŕče

Jeho lekár mu totiž oznámil smutnú správu, že trpí sklerózou multiplex a to dokonca už niekoľko rokov. Na Slovensku trpí týmto ochorením vyše 20-tisíc ľudí a vo svete je chorých takmer 2,3 milióna ľudí.

"Tŕpla mi ruka a strácal som stabilitu. Išiel som na vyšetrenie, kde zistili, že je to skleróza a trpím ňou už minimálne 10 rokov," hovorí Dušan s tým, že lekári mu oznámili, že zlepšovať sa to nebude. Iba zhoršovať. „Beriem lieky proti bolesti, a keď som vyčerpaný, tak aj infúzie. Najhoršie sú kŕče a nočné bolesti. Najviac to cítim na rukách, aj stabilitu mám zlú a často som šialene unavený,“ dodáva Dušan s tým, že aj napriek chorobe mu nepriznali invalidný dôchodok, hoci si podal žiadosť. V minulosti totiž pracoval v zahraničí a jeho zamestnávateľ za neho neplatil odvody, takže mu v Sociálnej poisťovni vznikli nedoplatky, ktoré teraz musí zaplatiť.Som šialene vyčerpaný a v noci mám kŕče.

Kedy ísť k lekárovi?

Na preventívnu prehliadku by ste mali chodiť k svojmu lekárovi pravidelne, aspoň raz za dva roky. V prípade, ak vás trápi akýkoľvek zdravotný problém, návštevu neodkladajte a k lekárovi choďte ihneď.

Čo ju spôsobuje?

Lekári dodnes nevedia, aká je príčina vzniku sklerózy multiplex. Identifikovali však faktory, ktoré pri vzniku SM zohrávajú dôležitú úlohu.

  • autoimunita
  • genetika
  • vírusy

POZOR: Ochoreniu neprospieva ani stres, zlá výživa a znečistené vonkajšie prostredie.

Príznaky sú ťažko rozpoznateľné

Lucia Illešová, neurologička spolupracujúca s 1. internetovou klinikou www.klik-klinik.sk

Príčina vzniku sklerózy multiplex nie je známa a prejavy sú veľmi nešpecifické, zo začiatku nenápadné a ťažšie identifikovateľné. Veľakrát si ich pacienti ani nespoja s možnosťou, že by mohlo ísť o sklerózu multiplex. Myslia si, že sú prepracovaní, vyčerpaní, a že si len potrebujú oddýchnuť. Prejavy sklerózy multiplex sa zhoršujú v horúcom letnom počasí. Pacientom neprospieva ani zvýšená vlhkosť vzduchu.

Na akého lekára sa máte obrátiť?

v prípade, ak máte podozrenie na sklerózu multiplex, choďte za obvodným lekárom, ktorý vás pošle k špecialistovi – neurológovi. Ten vám urobí niekoľko cielených vyšetrení centrálneho nervového systému. Urobí vám magnetickú rezonanciu, otestuje rovnováhu, reflexy, koordináciu, zrak a citlivosť končatín. Pošle vás na vyšetrenie mozgovo-miechového moku. V prípade potvrdenia choroby vás odošle do špecializovaného centra pre liečbu sklerózy multiplex.

Dá sa skleróza multiplex liečiť?

Skleróza multiplex je chronické a postupujúce ochorenie. Pre pacienta však nemusí znamenať koniec normálneho života. Takmer polovica pacientov žije s chorobou viac ako 30 rokov. Nedá sa síce liečiť, ale jej prejavy sa dajú potláčať. Ženy so sklerózou multiplex môžu dokonca pod zvýšeným dohľadom lekára i otehotnieť a vynosiť zdravé deti.

 

Partner projektu:
SWAN, a.s.
Copyright 2003 - 2016 Zdravie.sk s.r.o. Všetky práva vyhradené. Zdravie.sk je členom IAB Slovakia.
Všetky ceny sú uvedené vrátane DPH.
Platforma Klik Klinik je registrovaná na Úrade na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky pod číslom 201401115.