Vyberte si jazyk:
English Slovensky

 

Prvá internetová klinika na Slovensku


Prvá internetová klinika na Slovensku

Ľubomír STRAKA, moderátor: Pochybovali ste niekedy o správnej diagnóze svojho lekára? Prípadne ste sa o svojom zdravotnom probléme hanbili pred lekárom hovoriť nahlas? Nič z toho už platiť nemusí. Na svete je nový technologický projekt, ktorý dokáže zdravotné problémy a diagnózy riešiť s lekárskymi špecialistami priamo v online priestore.

redaktorka: Viac ako 70 percent ľudí vyhľadáva informácie o svojom zdraví na internete. No takzvaná samodiagnostika nemusí znamenať správne riešenie zdravotných ťažkostí. Môže priviesť k nesprávnej diagnóze a zanedbanie skrytých príznakov môže mať fatálne následky. Práve pre tieto dôvody sa lekári na Slovensku rozhodli zapojiť sa do projektu prvej internetovej kliniky. Pomocou nej sa pacient v troch jednoduchých krokoch dopracuje k žiadanej odpovedi.

Andrej BLANÁRIK, zdravie.sk: Klik klinik je bezpečná internetová služba, ktorá umožňuje efektívnu komunikáciu medzi pacientom a lekárom. Nakoľko v systéme máme 135 lekárov, ktorí pokrývajú 65 špecializácii a niekedy ju aj nazývame prvá internetová klinika.

redaktorka: Pacient si vyberie typ konzultácie od jednoduchej po rozšírenú, následne lekára, ktorý by mu mal odpovedať a potom môže položiť otázku. Vzhľadom k náročnosti by mala odpoveď odborníka prísť do 24 hodín. V prípade komplexnej analýzy to môže trvať aj pár dní.

redaktor: Nezabúda sa ani na bezpečnosť systému. Tú by malo zabezpečiť to, že je systém uzatvorený. K údajom používateľov nemá prístup nikto, okrem lekára, ktorého si sami zvolia. Dáta sú pri prenose chránené rovnako, ako sme zvyknutí pri internet bankingu, teda SSL protokolom a sú uložené na bezpečných serveroch, ktoré musia spĺňať požadované bezpečnostné štandardy.

redaktorka: K svojim otázkam môžu pacienti prikladať aj prílohy, ako sú röntgenové snímky, či súbory z CT vyšetrenia, prípadne kópie lekárskych správ alebo aj video súbory.

Andrej BLANÁRIK, zdravie.sk: Keďže sa to volá konzultácia, tak to nie je len otázka a odpoveď. Ku každej konzultácii sa dajú priložiť rôzne prílohy, ktoré si človek môže zadovážiť samozrejme buď priamo od lekára, ak je to už v elektronickej forme. Tak isto sa dá vložiť obrázok, to znamená digitalizovať správu, ktorú má v papierovej forme. Stačí jednoducho odfotiť tak, ako sa to zdieľa na Facebooku, tak tak jednoducho sa to dá vložiť aj do tejto aplikácie a potom následne ide komunikácia. To znamená nie otázka - odpoveď jedna, ale vlastne komunikácia podľa toho typu. Je tam vlastne umožnených niekoľko takýchto ping-pongov medzi tým klientom a lekárom, aby vlastne si vysvetlili poriadne o čo ide.

redaktorka: Systém je pre samotných lekárov nastavený tak, aby bol bezproblémový a zrozumiteľný. Preto aj staršia generácia lekárov možno menej technologicky zdatná, nemusí mať obavy v projekte kooperovať. Štandardné typy súborov priložených pacientom si dokáže bez problémov prezrieť. Do konzultácií v súčasnosti ešte nie sú zapojené zdravotné poisťovne. Preto si pacient hradí poplatky sám. No do budúcna, keď sa preukáže efektivita fungovania systému, by sa to mohlo zmeniť. Aj pri platení za služby lekára sa o bezpečnosť postarajú technológie.

Andrej BLANÁRIK, zdravie.sk: Sme si zvolili platbu pomocou platobnej karty. Samozrejme na internete sa dá platiť aj internet bankingom a tak ďalej. Ale my sme si vybrali práve túto platobnú kartu z veľmi dobrého dôvodu a ten je to, že človek zaplatí až naozaj za konzultáciu, ktorú lekár zrealizuje. To znamená pri tom podávaní otázky sa tie peniaze pomocou platobnej karty len rezervujú a až keď lekár rozhodne alebo teda povie, príjme tú otázku a odpovie na ňu, až vtedy sa strhávajú. Toto iné platobné systémy neumožňujú.

redaktorka: V prípade, že pacient nie je spokojný s výsledkami konzultácie, môže naštartovať proces reklamácie, ktorý posudzuje viacčlenná nezávislá komisia.

redaktor: Na svete je teda nové zaujímavé riešenie, ktoré má vniesť viac svetla do diagnóz, ktoré ľuďom nie sú jasné. Systém tak pomáha pacientom, no i samotných lekárov môže takto zbaviť stresu z preplnených čakární a nedostatku času. Dokonca sa týmto spôsobom môžu lekári pacientom venovať intenzívnejšie a do väčšej hĺbky.

redaktorka: Ordinovať online preto lekári vítajú a v budúcnosti by podľa vyjadrení viacerých mohli až 40 percent agendy vybavovať práve prostredníctvom internete. Ale to už je úloha pre dlhodobo chýbajúci komplexný systém elektronického zdravotníctva na Slovensku, ktorý sa možno podarí naštartovať aj vďaka tomuto projektu.

Ľubomír STRAKA, moderátor: A je tu záver. Naše vydanie sa chýli ku koncu a tak mi nezostáva nič iné, len vám poďakovať za pozornosť a pozvať vás aj na sledovanie ďalšej časti Sveta technológií, ktorý vám ponúknem spolu s Harry opäť o týždeň. Dovtedy sa majte pekne, dovidenia.

www.ta3.com

 

Partner projektu:
SWAN, a.s.
Copyright 2003 - 2016 Zdravie.sk s.r.o. Všetky práva vyhradené. Zdravie.sk je členom IAB Slovakia.
Všetky ceny sú uvedené vrátane DPH.
Platforma Klik Klinik je registrovaná na Úrade na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky pod číslom 201401115.